День національної менішии

ОПИС:

Вже 21 травня 2023 року об 10.00 год. Польський театр у Вроцлаві запрошує на Сцену на Świebodzkim на святкування Дня Національних Меншин в рамках польсько-норвезького проєкту

«Including Minority – Включаючи меншини».

Свято розпочнеться о 10.00 год. з майстер-класів, що дозволить учасникам  познайомитися з культурами меншин на дуже практичному рівні.

У програмі:

майстер-класи з білого співу (проводить: Колектив MORE у складі: Юрій Пастушенко, Зузанна Моравецька-Пастушенко)

майстер-класи з каліграфії арабської в’язі (під керівництвом Імама Омара Абдель Фаттаха).

Майстер-класи безкоштовні, реєстрація є обов’язковою на сайті проєкту за адресою:

www.uminority.com/formularz-uminority – кількість місць обмежена! Ви можете зареєструватися лише на один воркшоп  (проходять паралельно)!

– У другій половині дня, о 12:00, запрошуємо на мистецьку частину, під час якої українські аматори виконають два перформативні читання сучасних українських текстів, підготовлених на театральних майсер-класах з акторкою Польського Театру Агатою Обланковською-Мазуркєвіч.

– Далі під час спеціальної панелі о год. 12.30, гостями якої будуть Kartikey Jori,(Картікей Джорі) почесний консул Республіки Індія у Вроцлаві також Президент Фундаціі Україна Пан Артем Зозуля ми поговоримо про меншини у сучасному Вроцлаві. Ми також підведемо підсумки польської частини проєкту “Включаючи меншини”  дискусією з його учасниками – чотирма українськими акторами-аматорами, які грають у нашій виставі “Це так, як вам здається!” режисера Gianluci Iumiento. Після перформативного читання: Mіла Дорожко, Eліза Якуніна, Дар’я Сальна, Aндрій Назарчук.

„Including Minority – включно з меншістю. Театральний проєкт, реалізований у польсько-норвезькому партнерстві за участю української меншини в Польщі та польської меншини в Норвегії”, отримав фінансування у розмірі 343 тис. євро (1,5 млн. злотих) від Ісландії, Ліхтенштейну та Норвегії через гранти ЄЕЗ. Метою проєкту є розвиток культурної співпраці між творцями та учасниками культурного життя Teatr Polski у Вроцлаві та театром COMPANY B. VALIENTE з Осло, що призведе до зміцнення двосторонніх відносин між польськими культурними закладами та культурними установами з Норвегії. Проєкт також співфінансувався Міністерством культури і національної спадщини, та коштами, отриманими з бюджету Нижньосілезького воєводства.

 

РОЗКЛАД:

10:00Майстер-класи з білого співу проводить: Колектив MOREЮрій Пастушенко разом з Зузанною Моравською-Пастушенко

Під час майстер-класів ми познайомимо учасників з основними особливостями традиційної української вокальної музики з введеням у культурний контекст. Працюватимемо над характерною емісією та ритмом, співатимемо унікальні орнаменти та шукатимемо спільне звучання в традиційному українському багатоголоссі. Більше про колектив MORE: Zespół MORE – Facebook

Тривалість: приблизно 90 хвилин.

 

10:15Майстер-класи з каліграціі арабської в’язі  – проводить: Омар Абдель Фаттах

Учасники матимуть можливість не лише дізнатися про історію арабської писемності, а й спробувати свої сили в каліграфії. Омар Абдель Фаттах – Вроцлавський імам пов’язаний з мусульманським культурно-освітнім центром. За освітою – Арабіст.

Тривалість: приблизно 75 хвилин

 

12:00Перформативне читання

Вірші Ірини Вікирчак z tomu „Algometria / Альгометрія”, перекл  з укрю мови.: Анета Камінська, видавництво Austeria/Аустерія, Краків – Будапешт – Сіракузи 2022. та уривки з драми: Неди Неждана, “Коли повертається дощ… Небезпечна п’єса на дві дії” 2004,  пер. з укр. Анна Конєньовська-Бігун, ліцензіат : Театрально-драматична агенція ADIT, режисер: Агата Облонковська-Мазуркевич. Ролі виконають: ОЛЕНА ТИТАРЕНКО, МІЛА ДОРОЖКО, ЕЛІЗА ЯКУНІНА, ДАР’Я САЛЬНА, АНДРІЙ НАЗАРЧУК.

 

12:35 – Панель дискусіЇ – Меншини у Вроцлаві та Польщі

Що ми знаємо про меншини, які проживають у Вроцлаві та Польщі? Чи можемо ми передбачити, яким буде майбутній етнічний та культурний ландшафт Вроцлава та Польщі?

Гості:
Почесний консул Республіки Індія у Вроцлаві – Картікей Джорі

Президент Українського фонду – Артем Зозуля

Ведучій: Юліуш Ліхва

 

13:40 – Зустріч з учасниками проєкту „Including Minority – включаючи меншини.”

Обговорення з учасниками їхнього особистого бачення проєкту Including Minority. Підсумок діяльності на сьогоднішній день.

Гості: Міла Дорожко, Еліза Якуніна, Дар’я Сальна, Андрій Назарчук

Ведучій: Юліуш Ліхва

14:45 – Завершення

Біографії авторів читань: Ірина Вікирчак (Vikyrchak, 1988) –  Українська культурна менеджерка та поетеса. Ірина Вікирчак також була директоркою літературних фестивалів в Україні (Meridian Czernowitz, Intermezzo Short Story Festiwal) та Офісу Програми “Креативна Європа” в Києві. Авторка поетичних книг “Rozmowa z Aniołem”/”Розмова з Ангелом” (2004), “Algometria”/”Aльгометрія” (2021) та двомовного альбому „Zeitzug: Czernowitz-Prag-Wien/ Зайцуг: Чернівці-Прага-Відень» (2011). Стипендіат Gaude Polonia (2014, Варшава) та Програми Л. Кіркланда (2017–2018, Краків). Учасниця українського ПЕН-клубу. З 2019 по 2021 рік жила у Вроцлаві та підтримувала Нобелівську лауреатку Ольгу Токарчук як асистентка. Наразі готує докторську дисертацію у Вроцлавському університеті: “Еволюція жіночих мотивів у поезії Рози Ауслендер у контексті багатомовності авторки”.

 

Неда Неждана – народилася 1971 року в Крематорську (Донецька область), драматург, поетеса, культуролог. Живе в Києві. Закінчила Київський лінгвістичний університет (французька філологія) та Києво-Могилянську академію (культурологія). Навчалася в Центрі сучасної експериментальної драматургії Анатолія Дяченка. Очолювала театральний відділ журналу “Кіно-Театр”, працювала літературним менеджером, сценаристом, редактором. Авторка понад 20 п’єс, а також радіо-, кіно- і телесценаріїв, перекладачка з французької, російської та білоруської мов. Її твори були представлені на сцені та екрані понад 70 разів. Три п’єси (“Мільйон парашутів”, “Хто відчинить двері?” та “Коли повернеться дощ”) увійшли до каталогу найкращих п’єс Європи. Переможець мистецьких конкурсів (StArt, “Коронація слова”, “Смолоскип”, “Київська пектораль” та інші).

Джерело: https://www.adit.art.pl/autorzy/nezdana-neda-0