DZIEŃ MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH

21 maja 2023 r. o godz. 10:00 Teatr Polski we Wrocławiu w ramach polsko-norweskiego projektu „Including Minority” – włączyć mniejszość zaprasza na Scenę
na Świebodzkim na obchody Dnia Mniejszości Narodowych.

Rozpoczną się one o godzinie 10:00 od części warsztatowej, która pozwoli uczestnikom
na spotkanie z kulturami mniejszości w bardzo praktycznym wymiarze. W programie warsztaty
z białego śpiewu (prowadzenie: Zespół MORE w składzie: Jurij Pastuszenko, Zuzanna Morawiecka-Pastuszenko) oraz kaligrafii pisma arabskiego (prowadzenie: Imam Omar Abdel Fattah). Warsztaty są bezpłatne i obowiązują na nie zapisy na stronie projektu pod adresem: www.uminority.com/formularz-uminority – ilość miejsc ograniczona! Można zapisać się wyłącznie na jedne warsztaty (trwają równolegle).

W drugiej części dnia, o godzinie 12:00, zapraszamy na część artystyczną, podczas której ukraińscy amatorzy wystąpią z dwoma czytaniami performatywnymi współczesnych tekstów ukraińskich, przygotowanymi na warsztatach teatralnych z aktorką Teatru Polskiego, Agatą Obłąkowską-Mazurkiewicz. Następnie podczas specjalnego panelu ok godz.12:30, którego gośćmi będą Kartikey Jori, Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu oraz Prezes Fundacji Ukraina, Pan Artem Zozulia, porozmawiamy o mniejszościach we współczesnym Wrocławiu. Po panelu podsumujemy polską część projektu „Including Minority” dyskusją z jego uczestnikami. Gościć będziemy czwórkę ukraińskich aktorów-amatorów, którzy występują w naszym spektaklu „Jest tak, jak się wam wydaje!” w reż. Gianluci Iumiento oraz w czytaniu performatywnym, będą to: Mila Dorozhko, Eliza Yakunina, Daria Salna, Andrij Nazarczuk.

„Including Minority” – włączyć mniejszość. Projekt teatralny realizowany w partnerstwie polsko-norweskim z udziałem mniejszości ukraińskiej w Polsce i polskiej w Norwegii” otrzymał dofinansowanie w wysokości 343 tyś € (1,5 miliona złotych) z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii za pośrednictwem Funduszy EOG. Celem projektu jest rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy twórcami i uczestnikami życia kulturalnego Teatru Polskiego we Wrocławiu z teatrem COMPANY B. VALIENTE z Oslo, co przełoży się na wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy polskimi instytucjami kultury a instytucjami kultury z Norwegii. Projekt został również dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

HARMONOGRAM:

10:00Warsztaty śpiewu białego – prowadzenie: Zespół MORE – Jurij Pastuszenko oraz Zuzanna Morawiecka-Pastuszenko

W trakcie warsztatów prowadzący przybliżą uczestnikom podstawowe cechy tradycyjnej muzyki wokalnej Ukrainy i osadzą je w kontekście kulturowym. Będą pracować nad charakterystyczną emisją i rytmem, wyśpiewają unikalne ozdobniki i poszukają wspólnego brzmienia w tradycyjnym ukraińskim wielogłosie.

Więcej o zespole MORE: Zespół MORE – Facebook

Czas trwania: ok. 90 minut

 

10:15Warsztaty kaligrafii arabskiej – prowadzenie: imam Omar Abdel Fattah

Uczestnicy będą mieli okazję zarówno poznać historię pisma arabskiego, jak i spróbować swoich sił w kaligrafii.

Omar Abdel Fattah – wrocławski imam związany z Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym. Z wykształcenia arabista.

Czas trwania: ok. 75 minut.

 

12:00Czytanie performatywne

Wiersze Iryny Wikyrczak z tomu „Algometria / Альгометрія”, z jęz. ukraińskiego tłum. Aneta Kamińska, Wydawnictwo Austeria, Kraków – Budapeszt – Syrakuzy 2022 oraz fragmenty dramatu: Nedy Neżdany, „Kiedy powraca deszcz… Niebezpieczna gra w dwóch aktach” (org. Коли повертається дощ), 2004, z jęz. ukraińskiego tłum. Anna Koneniowska-Bihun, licencjodawca: Agencja Dramatu i Teatru ADIT w reżyserii Agaty Obłąkowskiej-Mazurkiewicz. Występują: OLENA TYTARENKO, MILA DOROZHKO, ELIZA YAKUNINA, DARIA SALNA, ANDRIJ NAZARCZUK.

 

12:35 – Panel dyskusyjny – Mniejszości we Wrocławiu i Polsce

Co wiemy na temat mniejszości zamieszkujących Wrocław i Polskę? Czy możemy przewidywać jak będzie kształtował się przyszły krajobraz etniczny i kulturowy Wrocławia
i Polski?

Goście:
Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu – Kartikey Johri

Prezes Fundacji Ukraina – Artem Zozulia

Prowadzenie: Juliusz Lichwa

 

13:40 – Spotkanie z uczestnikami projektu „Including Minority – włączyć mniejszość.”

Dyskusja z uczestnikami na temat ich osobistego spojrzenia na projekt „Including Minority”. Podsumowanie dotychczasowych działań.

Goście: Mila Dorozhko, Eliza Yakunina, Daria Salna, Andrij Nazarczuk

Prowadzenie: Juliusz Lichwa

14:45 – Zakończenie

Biogramy autorów czytanych tekstów:

Iryna Wikyrczak (Vikyrchak, 1988) –  ukraińska menedżerka kultury i poetka. Iryna Vikyrchak była też dyrektorką festiwali literackich w Ukrainie (Meridian Czernowitz, Intermezzo Short Story Festiwal) oraz Biura Programu Kreatywna Europa w Kijowie. Jest autorką książek poetyckich „Rozmowa z Aniołem” (2004), „Algometria” (2021) oraz dwujęzycznego albumu „Zeitzug: Czernowitz-Prag-Wien” (2011). Stypendystka Gaude Polonia (2014, Warszawa) oraz Programu L. Kirklanda (2017–2018, Kraków). Członkini ukraińskiego PEN-Clubu. Od 2019 r. do 2021 r. mieszkała we Wrocławiu i jako asystentka wspierała Noblistkę Olgę Tokarczuk. Obecnie przygotowuje na Uniwersytecie Wrocławskim rozprawę doktorską: „Ewolucja motywów kobiecych w poezji Rose Ausländer w kontekście wielojęzyczności autorki”.

 

Neda Neżdana – ur. 1971 w Krematorsku (obwód doniecki) dramatopisarka, poetka, kulturolożka. Mieszka w Kijowie. Ukończyła Kijowski Uniwersytet Lingwistyczny (filologia francuska) i Akademię Kijowsko-Mohylańską (kulturologia). Studiowała w Centrum Współczesnej Dramaturgii Eksperymentalnej im. Anatolija Diaczenki. Była kierowniczką działu teatralnego pisma „Kino-Teatr”, pracowała jako kierowniczka literacka, scenarzystka, redaktorka. Autorka ponad 20 sztuk, a także scenariuszy radiowych, filmowych i telewizyjnych, tłumaczka z języka francuskiego, rosyjskiego i białoruskiego. Jej utwory były prezentowane na scenie lub ekranie ponad 70 razy. Trzy sztuki (Milion spadochronikówKto otworzy drzwi? Kiedy powraca deszcz) zostały włączone do katalogu najlepszych sztuk Europy. Laureatka konkursów artystycznych (StArt, „Koronacija Słowa”, „Smołoskyp”, „Kyjiwśka Pektoral” i in.). Źródło: https://www.adit.art.pl/autorzy/nezdana-neda-0